Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jakie trzeba spełnić wymagania aby założyć firmę w Holandii?

26 maja 2022


Wiele osób zastanawia się, czy założenie własnej firmy w Holandii jest opłacalnym przedsięwzięciem. Faktem jest, że własny biznes generuje koszty, którym nie każdy może sprostać. Jest to jednak ogromna szansa dla tych, którzy chcą zapewnić sobie wysoki komfort i swobodę pracy. Pierwszym krokiem jest oczywiście przeanalizowanie słabych oraz mocnych stron tak, aby mieć pewność, że firma ma szansę utrzymać się na rynku. Kolejnym krokiem jest załatwienie niezbędnych formalności. Warto pamiętać, że w krajach niderlandzkich obowiązują zupełnie inne przepisy.

Czy warto założyć jednoosobową działalność w Holandii?

Jednoosobowa działalność gospodarcza (ZZP) w Holandii jest korzystna przede wszystkim dla osób pracujących w oparciu o zlecenia. Mowa tutaj w szczególności o tych, którzy działają w branży usługowej. Praca na własny rachunek może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla budowlańca, fryzjerki, mechanika, kosmetyczki, hydraulika czy cukiernika. Oczywiście są to tylko przykłady, gdyż wszystko zależy od charakteru danej branży.

Na samozatrudnienie często decydują się ci, którzy z różnych powodów nie znaleźli satysfakcjonującej pracy w Holandii. Własna firma w Holandii również idealne rozwiązanie dla osób pragnących się rozwijać, a tym samym więcej zarabiać.

Zalety i wady ZZP w Holandii

Założenie własnej firmy w Holandii wydaje się być prawdziwym wyzwaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest zapoznać się z poniższym zestawieniem.

Zalety ZZP

  • Dostęp do większej liczby zleceń – osoby prowadzące jednoosobową działalność mają szansę nawiązać o wiele więcej współprac, niż podczas pracy dla kogoś. Zadowoli to tych, którzy są ambitni i nie lubią tkwić w jednym miejscu zbyt długo.
  • Swoboda pracy – każda firma rządzi się własnymi prawami. Brak zwierzchnika to gwarancja swobody wykonywania obowiązków. Jest to korzystne dla osób ceniących sobie niezależność.
  • Wyższe zarobki – oczywiście dotyczy to biznesów, które udało się rozwinąć. Chęć zarabiania większej ilości gotówki to nie wszystko. Należy upewnić się, że w danym miejscu odnotowuje się zapotrzebowanie na świadczone usługi. Nie bez znaczenia jest również poziom konkurencyjności.

Wady ZZP

  • Opłaty – osoba prowadząca działalność w Holandii musi liczyć się z opłatami. Firma generuje koszty nawet wtedy, gdy nie przynosi zysków.
  • Większa odpowiedzialność – własny biznes może okazać się źródłem ogromnego stresu. Nie jest to rozwiązanie polecane tym, którzy mają problem z organizacją. Brak zwierzchnika może sprawić, że jakość wypełnianych obowiązków zawodowych znacząco spadnie. Niektórzy potrzebują kontroli oraz wytyczonych standardów, aby osiągnąć maksymalną produktywność.

Koszt otworzenia działalności gospodarczej ZPP

Można powiedzieć, że otworzenie działalności gospodarczej ZPP w Holandii nie generuje ogromnych kosztów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że czasami wystarczy jeden błąd, aby sprawy uległy komplikacji, co może skutkować nadprogramowymi opłatami. Dobrze jest rozważyć skorzystanie z pomocy fachowca. Poniżej przedstawiono orientacyjny kosztorys:

  • skompletowanie dokumentacji i przystąpienie do procesu rejestracji- 150 euro netto,
  • rejestracja firmy w KvK (z zaświadczeniem Uitreksel) – 70 euro netto,
  • uzyskanie numeru VAT (BTW) – 150 euro netto,
  • asysta tłumacza – 80 euro netto/h,
  • usługi doradcy podatkowego/prawnika – 200 -350 euro netto/h.

Miesięczny koszt prowadzenia działalności w Holandii

Oczywistym jest, że koszt prowadzenia jednoosobowej działalności w Holandii uzależniony jest od wielu różnych czynników. Warto jest jednak zapoznać się z poniższymi szacunkami, które mogą nieco rozjaśnić sprawę.

  1. Za outsourcing księgowy należy zapłacić około 130-150 euro netto miesięcznie. Ważne jest, aby znaleźć dobre biuro księgowe, które zapewnia kompleksowe podejście. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre usługi (np. obliczenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy) są w Holandii płatne dodatkowo.
  2. Minimalny koszt ubezpieczenia firmy wynosi 15-30 euro miesięcznie.
  3. Ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców jest w Niderlandach obowiązkowe, a więc konieczne jest wykupienie polisy. Miesięczny koszt waha się od 120-150 euro, jednak wszystko zależy od wybranego pakietu.
  4. Własna działalność gospodarcza powinna również posiadać holenderski rachunek bankowy, którego utrzymanie kosztuje mniej więcej 15-20 euro miesięcznie. Nie jest to jednak wymóg obowiązkowy – można posiadać konto prywatne lub konto walutowe, np. z Polski.
  5. Osoby, które nie posiadają meldunku w Holandii, powinny skorzystać z usług biura wirtualnego. Miesięczny koszt to około 100-150 euro netto w górę. Podczas wyboru odpowiedniego pakietu należy zapoznać się z oferowanymi udogodnieniami. 

Warto wiedzieć, że biuro serwisowane proponuje pomoc nie tylko przedsiębiorcom, ale również osobom, które dopiero planują założyć własną działalność w Niderlandach. Wsparcie profesjonalistów pozwala zminimalizować koszty, a także znacząco przyspieszyć proces załatwiania spraw formalnych. 

Firma w Holandii a podatki

Rezydent podatkowy w Holandii podlega wszystkim lokalnym regulacjom. Oznacza to, że może on korzystać z wszelkich ulg oraz dodatków. Nie uniknie jednak corocznego podatku „od posiadania”, który wynosi 1,3-1,4% od wartości wszystkich oszczędności, inwestycji, nieruchomości (na terenie Holandii). Rezydent Polski generujący dochód w Holandii rozlicza się w oparciu o przepisy zawarte w ustawie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Redakcja Marketizator

Nasz zespół to grupa specjalistów w dziedzinach finansów, marketingu, rozwoju osobistego i internetu. Dzielimy się naszą wiedzą, aby pomóc Ci rozwijać umiejętności i osiągać zamierzone cele. Nasi eksperci są tu po to, aby dostarczyć Ci sprawdzonych porad i inspiracji na co dzień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Reprezentatywne modele Audi do firmy
jak działa kalkulator leasingu
funkcje opakowań w branży ecommerce

Jesteś zainteresowany reklamą?