Stres towarzyszy przed rozmowami rekrutacyjnymi wielu osobom. Trudno się temu dziwić – to zazwyczaj sytuacje, które nie zdarzają się na co dzień, a oprócz tego trudno jest w stu procentach przewidzieć ich przebieg. Można jednak być lepiej lub słabiej przygotowanym. Jeśli zupełnie nie wiesz, co zrobić przed rozmową, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Dowiedz się czegoś o firmie, do której aplikujesz
Nikt nie każe Ci wykuć na blachę całej historii przedsiębiorstwa ani znać na pamięć nazwisk wszystkich członków zarządu. Dobrze jest jednak znać profil działalności, najbardziej znane projekty czy ogólną strukturę firmy. Znajomość tych faktów można wykorzystać podczas rozmowy, wplatając różne wstawki w odpowiednie miejsca. Może to też się przydać w późniejszych etapach, kiedy będziesz mieć do czynienia z bardziej szczegółowymi pytaniami lub zadaniami. Dobrze jest też poznać nieco osobę, która będzie przeprowadzać Twoją rekrutację. Jeśli podane jest jej nazwisko, dobrze sprawdzić jej charakterystyczne pytania.
Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Niewiele rekrutacji obywa się bez kilku standardowych pytań. Do najczęściej zadawanych należą te o preferowane zarobki, przyszłość oraz mocne i słabe strony. Są to rzeczy, na które warto mieć od razu przygotowane odpowiedzi. W pytaniu o osobowość i plany nie należy koloryzować rzeczywistości, tylko starać się o jak najbardziej wiarygodną odpowiedź. Dobrze jest zawrzeć w niej plany bądź cechy związane z danym stanowiskiem. Jeśli na przykład aplikujesz na stanowisko w kadrach, dobrze jest podkreślić swoją dokładność i doświadczenie w pracy z dokumentacją.
Przygotuj kilka pytań do rekrutera
Bardzo często jednym z ostatnich pytań jest to, czy są kwestie, co do których kandydat ma wątpliwości. Niektóre osoby wychodzą z założenia, że nie warto zawracać rekruterowi głowy, ani zabierać mu cennego czasu. Nie ma jednak powodów do obaw. Czas przeznaczony na jedną rozmowę zazwyczaj uwzględnia tego typu kwestię, więc warto dopytać o coś osobę prowadzącą rozmowę. Może to zostać odebrane jako rzeczywiste zainteresowanie firmą i chęć pracy w niej. Przykładowe pytania, jakie można zadać to jedno o ścieżkę awansu, typowy dzień pracy czy dalszą ścieżkę procesu rekrutacyjnego.
Zrób listę nieprzewidzianych sytuacji i znajdź rozwiązania
Z zasady nieprzewidzianych sytuacji nie da się przewidzieć, jednak można przygotować listę tego, co może pójść źle, a potem opisać wszystkie rozwiązania. Jeśli na przykład wystąpią korki i zaistnieje ryzyko spóźnienia, dobrze jest zadzwonić do rekrutera i uprzedzić go o zaistniałej sytuacji. Skontaktować się z osobą prowadzącą rozmowę możesz także w razie, gdy zgubisz się w drodze do firmy. Przygotowanie się mentalne na tego typu sytuacje z pewnością obniży stres i pozytywnie wpłynie na efekt rozmowy.
Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/candidate