Chcesz pierwszy raz skorzystać z faktoringu i zastanawiasz się, którą formę wybrać: cichą czy jawną? A może jeszcze nie wiesz, czym w ogóle różnią się te rozwiązania? Większość firm wybiera opcję jawną, która jest przejrzysta i opiera się na zaufaniu między przedsiębiorcami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polegają jawny i cichy faktoring dla nowych firm!
Na czym polega faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, która polega na przekazaniu nieopłaconych jeszcze faktur (przed terminem zapłaty) firmie faktoringowej i uzyskaniu środków dużo szybciej. Pieniądze na Twoje konto przelewa faktor. Twój kontrahent w swoim terminie opłaca fakturę firmie faktoringowej. Dzięki temu uzyskujesz środki od razu, a pieniądze nie są zamrożone. Korzystasz z nich swobodnie w taki sposób, w jaki aktualnie potrzebujesz.
Twój kontrahent ma z kolei możliwość spłaty wtedy, gdy jest mu wygodnie – wciąż ma dostępną opcję faktury z odroczonym terminem płatności. W ramach faktoringu spłacane są najczęściej faktury z terminem 30-60 dni.
Czy faktoring to opcja dla nowych firm? Tak – jeśli wybierzesz odpowiednią instytucję finansową. Takie firmy jak PragmaGO oferują finansowanie nawet tym biznesom, które bardzo krótko działają na rynku. Dzięki temu start-upy i małe firmy mogą znacznie szybciej się rozwijać i korzystać z okazji, które pojawiają się na co dzień.
Czym jest faktoring jawny?
Ten rodzaj faktoringu jest najchętniej stosowany – zarówno przez nowe firmy, jak i te istniejące na rynku już wiele lat. W tym przypadku odbiorca faktury od początku wie, że będziesz korzystać z takiej opcji finansowania. Podpisuje cesję wierzytelności i akceptuje zmianę konta bankowego do wpłat, a później płaci bezpośrednio firmie faktoringowej.
Dla kontrahenta to całkowicie standardowa procedura, dzięki której wszystko odbywa się przejrzyście od A do Z. Firma faktoringowa przed udzieleniem finansowania weryfikuje przedsiębiorstwo, by mieć pewność, że faktura zostanie opłacona o czasie.
Czym jest faktoring cichy?
Niektórzy przedsiębiorcy chcą uniknąć podpisywania cesji oraz informowania swojego kontrahenta o korzystaniu z faktoringu. Boją się, że relacje biznesowe ulegną pogorszeniu. To właśnie dla nich powstał faktoring cichy (inaczej tajny, ukryty), który odbywa się bez informowania kontrahenta o zachodzących zmianach.
Warto jednak pamiętać, że to ostateczne rozwiązanie, które zwykle wbrew pozorom stawia Twoją firmę w dużo gorszej sytuacji. Faktoring cichy jest ponadto trudniej i rzadziej dostępny.
Którą opcję wybrać? W biznesie najbardziej cenione są szczere i otwarte relacje oraz informowanie o swoich działaniach na bieżąco. Kontrahenci zwykle nie mają żadnych obiekcji w związku z faktoringiem. Dla wielu z nich jest to wręcz korzystna zmiana, ponieważ zapewnia im dalszą możliwość korzystania z faktur o odroczonym terminie płatności. Nawet jeśli Twoja firma krótko istnieje na rynku, zawsze warto wybrać takie rozwiązanie faktoringowe, które wiąże się z poinformowaniem każdej ze stron.