Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Co wpływa na cenę skupu złota?

13 kwietnia 2021 złoto

Inwestycja w złoto jest pewna zawsze – nawet w czasach, które wydają się niezbyt jej sprzyjające. Jednak każdy, kto chciałby rozpocząć inwestowanie w cenny kruszec powinien wiedzieć, co wpływa na cenę skupu złota. Analiza cen złota w skupie jest niezbędna, by uzyskać korzystną cenę podczas sprzedaży – czyli dobrze na nim zarobić. Jakie czynniki wpływają zatem na wycenę złota? Sprawdźmy.

Jak kształtuje się cena za gram złota

Światowe notowania złota kształtują jego cenę. Choć kruszec notowany jest na wielu giełdach, to największy wpływ na jego cenę ma giełda londyńska – London Gold Market i Silver Gold Market to pierwsze powstałe giełdy specjalizujące się w obrocie metalami szlachetnymi. To właśnie w Londynie jest ustalana cena drogocennego kruszcu. Czuwa nad tym Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców we współpracy z kilkunastoma dużymi bankami i holdingami finansowymi z całego świata. Stowarzyszenie dwa razy dziennie przekazuje informacje o aktualnym kursie złota.

Notowania na giełdzie to nie wszystko. Na zysk ze sprzedaży jednego grama złota w skupie ma wpływ także próba złota, która określa, ile czystego kruszcu znajduje się czy to w złotej monecie, czy biżuterii. Najwyższa próba wynosi 999 – oznacza to, że jeden gram złota zawiera go w czystej postaci aż 99,9%, mamy więc do czynienia właściwie z czystym metalem szlachetnym. Próbę 999 mają przede wszystkim sztabki złota. Złote naszyjniki, zawieszki czy kolczyki zawierają znacznie mniej czystego złota: najczęściej mają wybitą próbę 585, choć spotyka się również wyroby o próbie 333, 375, 500. A co z karatami? One również określają czystość złota: oczywiście najbardziej wartościowe są przedmioty ze złota 24-karatowego, zaś najmniej te wykonane ze złota najniższej próby (próbie 333 odpowiada 8 karatów).

Kurs dolara a cena złota

Kurs złota na skupie kształtują zatem światowe notowania i jakość kruszcu, jednak podobnie jak w kantorach wymiany walut, tak i w skupach złota ceny mogą się różnić w poszczególnych placówkach – dlatego tak ważne dla inwestorów jest podstawowe badanie inwestycyjne, czyli analiza cen złota. Na cenę złota wpływ ma także kurs dolara amerykańskiego. USD-złoto to najbardziej znana relacja między walutą a metalem szlachetnym. O szczegóły tej zależności zapytaliśmy eksperta w dziedzinie kursów walut i metali szlachetnych – pracownika wrocławskiego Kantoru CENT z długoletnim stażem:

Ceny metali szlachetnych zdecydowanie najczęściej wyrażane są w dolarach: stąd bierze się prosta zależność między kursem amerykańskiej waluty a ceną złota. Notowania złota można śledzić, podobnie jak kursy walut, przez 24 godziny. Można wtedy zaobserwować, że spadek kursu dolara amerykańskiego przekłada się bezpośrednio na wzrost wartości złota wyrażonej w tej walucie. Można śmiało powiedzieć, że zmiana kursu dolara ma odwrotny wpływ na zmianę cen wyrażonych w niej towarów i surowców.

Co jeszcze wpływa na cenę skupu złota? Można zaobserwować jeszcze jedno podobieństwo do rynku walut: zasada popytu i podaży. Wykresy popytu i sprzedaży pokazują, że zainteresowanie złotem – przede wszystkim wśród maklerów giełdowych i bankierów – nie słabnie, można za to zaobserwować tendencje wzrostowe.

Redakcja Marketizator

Nasz zespół to grupa specjalistów w dziedzinach finansów, marketingu, rozwoju osobistego i internetu. Dzielimy się naszą wiedzą, aby pomóc Ci rozwijać umiejętności i osiągać zamierzone cele. Nasi eksperci są tu po to, aby dostarczyć Ci sprawdzonych porad i inspiracji na co dzień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie napoje pić do obiadu
Zalety pożyczek pozabankowych dla firm
Nowoczesne techniki naprawy karoserii

Jesteś zainteresowany reklamą?