Zaniżone odszkodowanie potrafi naprawdę mocno zdenerwować osobę, która je otrzymała. Nie po to ponosi się regularnie koszty opłacania ubezpieczenia, aby musieć mierzyć się z takimi problemami. Jeżeli jednak pojawił się tego typu kłopot, należy zgłosić się do odpowiednich podmiotów o pomoc.
Skorzystanie z pomocy specjalistów
Pierwsze miejsce, do którego należy się udać, to kancelaria prawnicza, w której specjaliści zajmują się sprawami o zaniżone odszkodowania. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy prawnik specjalizuje się w akurat tej, stosunkowo wąskiej dziedzinie. Odpowiednią osobę da się z łatwością znaleźć za pośrednictwem Internetu, można również zapytać znajomych o polecenie jakiegoś radcy prawnego lub adwokata, jeżeli mierzyli się z podobnymi problemami w przeszłości. Z pewnością ułatwi to cały proces i sprawi, że zwiększy się szansa na odzyskanie pieniędzy.
W takiej sytuacji skorzystanie z usług prawnika powinno się potraktować jako inwestycję, która doprowadzi do odzyskania zapłaconej mu sumy z nawiązką. Jeżeli za wypłatę odszkodowania odpowiedzialne było towarzystwo ubezpieczeniowe, warto poszukać kancelarii, która specjalizuje się w prawie ubezpieczeniowym.
Skąd wiadomo, że odszkodowanie zostało zaniżone?
Czasami może jedynie się wydawać, że odszkodowanie zaniżono, ale niekoniecznie jest tak w rzeczywistości. Niektórzy więc wahają się, czy powinni udać się po pomoc do prawnika, ponieważ nie są pewni swojego zdania. W takiej sytuacji powinno się skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego.
Specjalność takiej osoby to wycenianie mienia, w tym również dokładne szacowanie wartości poniesionych szkód i wyznaczanie wysokości odszkodowań. Często występuje w postępowaniach sądowych jako ekspert. Jeżeli więc ma się wątpliwości, czy odszkodowanie zaniżono, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z osobą piastującą takie stanowisko. Z rzeczoznawcami często współpracują kancelarie prawne, dlatego gdy woli się od razu pójść do radcy lub adwokata, to prawdopodobnie i tak uzyska się opinię specjalisty od wyceniania mienia.
Sygnały, iż odszkodowanie może być zbyt niskie
Ubezpieczyciele potrafią stosować rozmaite metody szacowania wartości szkody, dlatego niekiedy trudno wywnioskować, czy ich obliczenia zgadzają się z rzeczywistością. W interesie ubezpieczyciela nie leży bowiem wypłata jak najwyższego odszkodowania. Istnieją jednak pewne znaki, które pomagają rozpoznać osoby nieuczciwe. Mowa tu o:
-
otrzymaniu kwoty znacznie niższej niż oczekiwana,
-
braku jasnych, zrozumiałych wyjaśnień,
-
obecności błędów w dokumentacji,
-
długim okresie oczekiwania na wypłatę.
Sygnały te sprawiają, że powinno się zachować wzmożoną czujność. Jeżeli się je zauważy, to najlepszym sposobem postępowania będzie skontaktowanie się z kancelarią prawniczą i przedstawienie radcy lub adwokatowi swoich obaw co do zaistniałej sytuacji. Z pewnością zostanie się poinstruowanym, jakie kolejne kroki podjąć.