Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czy praca w handlu się opłaca? Sprawdź ile zarabia kasjer w znanych sklepach

13 października 2022 praca w handlu


Trudno jest oprzeć się wrażeniu, że praca na kasie nie jest wymarzoną posadą kogokolwiek z nas, a przynajmniej nie jako zajęcie na lata. Trzeba jednak zauważyć, że sytuacja kasjerów znacząco się zmieniła w ciągu ostatnich paru lat – poprawiły się ich warunki pracy, zarówno w kontekście ilości przepracowywanych godzin, czy otrzymywanego wynagrodzenia. Na jakie wynagrodzenie może liczyć osoba zatrudniona w tym zawodzie i jakie wymagania musi spełniać? Jak prezentuje się dziś zakres obowiązków kasjera? Gdzie najlepiej szukać takiej pracy? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kasjer sprzedawca – wymagania i zakres obowiązków

Pomimo faktu, że w teorii nie jest to wymagająca praca, kasjer idealny musi odznaczać się serią cech charakteru niezbędnych dla wykonywania tego zawodu, jak również posiadać kilka umiejętności praktycznych. Z punktu widzenia formalnego wykształcenia, niektórzy pracodawcy preferują wykształcenie średnie, choć rzadko kiedy odgrywa ono realną rolę. Dużo istotniejsze są kompetencje miękkie kandydata, takie, jak umiejętność pracy pod presją czasu, odporność na stres, czy komunikatywność. Nie do przecenienia będzie też sprawność fizyczna, która umożliwi pracownikowi sklepu wykonywanie swoich obowiązków.

Niezbędnym na stanowisku będzie posiadanie aktualnego orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, lub przynajmniej gotowość do jej wyrobienia. Mile widziane będzie także doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, czy umiejętność obsługi kasy fiskalnej.

Jeżeli zaś chodzi o zakres obowiązków kasjera-sprzedawcy, to nie ogranicza się ona wyłącznie na bezpośredniej obsłudze klientów sklepu w ramach przeprowadzanych transakcji. Kasjer-sprzedawca musi również dbać o czystość w miejscu pracy, wykonywać drobne prace magazynowe, czy dbać o dostępność towaru na półkach. Musi być także przygotowany na udzielenie klientom kompleksowej pomocy w zakresie korzystania z usług świadczonych przez sklep.

Praca kasjera – gdzie najlepiej jej szukać?

Podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów, to właśnie internet stanowi najlepsze źródło dla poszukiwań zatrudnienia. Przedsiębiorcy cenią sobie rozmaite portale ogłoszeniowe, bo dzięki ich asyście mogą skrócić proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, jednocześnie weryfikując dziesiątki kandydatów dziennie, natychmiast kontaktując się z wybranymi. Z kolei poszukujący zatrudnienia mogą w ciągu paru chwil aplikować na dziesiątki dopasowanych do nich ogłoszeń, co drogą tradycyjną byłoby niemożliwe.

Jednym z wiodących portali w tym zakresie jest GoWork.pl i to właśnie tam powinieneś rozpocząć swoje poszukiwania. Nie ulega wątpliwości kwestia, że jeżeli posiadasz odpowiednie kompetencje i choć odrobinę samozaparcia, to zaczynając szukanie pracy dziś, prawdopodobnie już jutro będziesz mógł liczyć na telefon informujący o zdobyciu nowej posady!

Niemniej, jeżeli bardziej cenisz sobie osobisty kontakt z drugim człowiekiem, możesz spróbować bardziej bezpośredniej metody, osobiście zanosząc swoje CV do wybranego sklepu. Niestety, ta opcja nie jest w stanie zagwarantować Ci natychmiastowego zdobycia zatrudnienia, bo pracodawca może zwyczajnie nie być w danym momencie zainteresowany naborem nowych pracowników, jednak jeżeli zaprezentujesz się w atrakcyjny sposób, to możesz liczyć na to, że zostaniesz priorytetowo wzięty pod uwagę w trakcie najbliższej rekrutacji.

Ostatecznie, nic nie stracisz na przechadzce do miejscowego urzędu pracy. Nawet w dobie postępującej cyfryzacji jest to opcja ciesząca się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców, zarówno w przypadku mało wymagających zawodów, jak i tych, do których wykonywania potrzebne są specjalne kwalifikacje czy wyższe wykształcenie.

Średnie zarobki kasjera

Rzucając okiem na ogólnodostępne dane statystyczne, wynika z nich jasno, że mediana zarobków na stanowisku kasjer-sprzedawca wynosi 3 400 złotych brutto miesięcznie. Pracownicy większych sieci handlowych, takich jak Lidl czy Biedronka, są w stanie zarobić więcej od tych, którzy pracują w mniejszych, osiedlowych sklepikach. W przypadku tych pierwszych, umowa o pracę zasadniczo stanowi standard – w przypadku tych drugich, bardzo często będzie musiała zadowolić nas umowa zlecenie.

Warto dodać, że kasjer w znanych sklepach może liczyć nie tylko na pensję podstawową, sięgającą nierzadko nawet 4 000 złotych brutto, ale także na bogaty pakiet świadczeń i benefitów pozapłacowych, takich jak karta Multisport czy prywatna opieka medyczna. W teorii, praca na kasie nie jest niczyim szczytem marzeń, ale czasy, w których była wyłącznie smutną koniecznością, powoli odchodzą do lamusa.

Redakcja Marketizator

Nasz zespół to grupa specjalistów w dziedzinach finansów, marketingu, rozwoju osobistego i internetu. Dzielimy się naszą wiedzą, aby pomóc Ci rozwijać umiejętności i osiągać zamierzone cele. Nasi eksperci są tu po to, aby dostarczyć Ci sprawdzonych porad i inspiracji na co dzień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak działa kalkulator leasingu
funkcje opakowań w branży ecommerce
Kursy w obszarze wellbeingu

Jesteś zainteresowany reklamą?